Sfond

Kujdesi shëndetësor oral

Larja e saktë duke përdorur një furçë dhëmbësh manuale

GUIDA

Larja e saktë duke përdorur një furçë dhëmbësh manuale

Poziciononi furçën në një kënd, gjysma në mishrat, gjysma në dhëmbë, dhe pastroni me lëvizje të shkurtëra rrethore , në mënyrë ideale pa presion. Kjo është e gjitha.Sigurisht që ka një udhëzues më të ...

Link
Fill dentar apo furçë ndërdhëmbore?

BUZËQESHJE

Fill dentar apo furçë ndërdhëmbore?

Furçe dhëmbësh, pastë dhëmbësh , fill dentar . Këto tre mjete ndihmuese në higjienën e përditëshme orale gjënden zakonisht në çdo tualet. Por, një numër gjithmonë e më i lartë i kabinetave të banjos përmbajnë diçka ...

Link
Vija e gengivave , porta hyrese drejt shendetit oral

TEMAT

Vija e gengivave , porta hyrese drejt shendetit oral

Shumë njerëz në mënyrë intuitive përdorin shumë forcë kur lajnë hapësirën midis dhëmbëve dhe gengivave.Eshtë fakt që bakteriet grumbullohen shumë shpejt në këtë vijë duke u strukturuar dhe duke formuar pllakë.Eshtë gjithashtu ...

Link
CS e vetme: teknika solo

GUIDA

CS e vetme: teknika solo

Përdorni lëvizje të buta përgjatë vijës së mishit, pothuajse pa asnjë presion: duke përdorur lëvizjet e sakta, të buta, pothuajse pa asnjë presion, ndiqni vijën e mishit me CS  e vetme. Ju nevojitet pak praktikë...... por është e vlefshme. ...

Link
Fije të forta apo të buta?

BUZËQESHJE

Fije të forta apo të buta?

Fijet e forta të kombinuara me teknikën e gabuar të larjes shpesh janë shkaktarët për tërheqjen e mishrave të dhëmbëve. Njerëzit të cilët preferojnë furça dhëmbësh me fije të forta shpesh përdorin shumë presion - edhe nëse ...

Link
Bisedë me Edith Maurer Bussink,higjeniste dentare

Interviesta

Bisedë me Edith Maurer Bussink,higjeniste dentare

Kriens, DHJETOR  2013 – Edith Maurer Bussink, 56,ka klinikën e saj dentare në  Biel-Benken/canton Basle ...

Link
Gjakderdhja e gengivave është një sinjal rreziku

TEMAT

Gjakderdhja e gengivave është një sinjal rreziku

Ndonjëherë ka gjurmë të kuqe kur kafshohet   një mollë . Të tjerët të zbulojnë gjak kur pështyjnë pasi kanë larë dhëmbët e tyre .Nuk ka rëndësi mënyra se si vihet re gjakderdhja e mishërave  të dhëmbëve ...

Link
Si të përdorni një furçë ndërdhëmbore në mënyrë korrekte

GUIDA

Si të përdorni një furçë ndërdhëmbore në mënyrë korrekte

Mbajeni furçën në një këmd, shtyjeni pak, drejtojeni atë, shtyjeni atë sërish, nxirreni jashtë, me kaq mbaron.Një herë jashtë dhe breda dhe me kaq mbaron. Ju lutem ta bëni këtë lëvizje pastrimi vetëm një herë. Disa ...

Link
Pastrim apo vallëzim?

BUZËQESHJE

Pastrim apo vallëzim?

Nëse lini pas dore dhëmbët tuaj - ju keni pak gjasa për të fituar zemrat ose të fitoni punën me një buzëqeshje të keqe. Kujdesi për dhëmbë do të thotë vetë-besim dhe vetë-besimi rrit gjasat për sukses kur kërkoni ...

Link
Këshilla për fillestarët në pastrimin ndërdhëmborë

GUIDA

Këshilla për fillestarët në pastrimin ndërdhëmborë

Ju jeni gati të revolucionarizoni higjienën tuaj orale. Këshilla e mëposhtme do t'ju ndihmojnë të ktheni kujdesin ndërdhëmborë në një pjesë krejtësisht normale të higjienës tuaj të përditshme orale. Furçat CURAPROX ndërdhëmbore do ...

Link
Dhëmbët tanë – nën presion nga të gjitha anët

TEMAT

Dhëmbët tanë – nën presion nga të gjitha anët

Njerëzit zakonisht kanë 32 dhëmbë . Secili prej tyre punon shumë dhe është vazhdimisht nën sulm . Vetëm duke përtypur ushqimin , forca deri në 30 kg  ushtrohen  në dhëmb - disa mijë herë në ditë ...

Link
«Larja e dhëmbëve është art»

Interviesta

«Larja e dhëmbëve është art»

Kriens , shtator 2013 - Profilaksia nuk është aq e lehtë sa mendojnë njerëzit. Shumë profesionistë dentare janë me të vërtetë të lumtur në qoftë se pacientët e tyre përdorin pe për të pastruar dhëmbët rregullisht dhe si duhet. ...

Link
Si të përdorni perin dentar në mënyrë korrekte

GUIDA

Si të përdorni perin dentar në mënyrë korrekte

Mbështillni perin dentar për të formuar një lak. Kjo ju mundëson të pastroni dhëmbët tuaj pa dëmtuar mishrat e dhëmbëveMetoda e lakutMbajeni Perin Dentar mbi katër gishtat dhe sigurojeni atë me një nyjë të dyfishtë. Mbajeni atë në mes të ...

Link
Kenaqësi apo detyrë?

BUZËQESHJE

Kenaqësi apo detyrë?

Nuk duhet të harrohet kurre : larja e dhëmbëve është e rëndësishme . Në mëngjes , dhe në mbrëmje.Siperfaqen e përparme, të mbrapme, të brendëshme, të jashtme . Ndrysho furçën e dhëmbëve çdo tre muaj . Kjo është ...

Link
Ruajtja e Implantit: Teknika

GUIDA

Ruajtja e Implantit: Teknika

Si bëhet kjo: Udhëhiqe perin dentar mbi implant. Pastaj mbaji dy skajet me të dyja duart. Tani alternoni pak tension dhe lirim në implant. Këto lëvizje do të pastrojnë rreth implantit tuaj butësisht dhe në mënyrë ...

Link
Tre herë në ditë apo vetëm në mbrëmje?

BUZËQESHJE

Tre herë në ditë apo vetëm në mbrëmje?

Kur duhet të pastrohen dhëmbët e mi? Tre herë në ditë? Pas çdo vakti? Studimet shkencore kanë dhënë një përgjigje të qartë: është e mjaftueshme të hiqet pllaka çdo 24 orë. Para se të shkoni në shtrat ...

Link
Pastrim i shkujdesur apo rrethor?

BUZËQESHJE

Pastrim i shkujdesur apo rrethor?

Edhe doreza është e ndryshme: Furçja CURAPROX CS 5460 ultra soft ka një mbajtëse në formë hekzagonale . Kjo e bën të lehtë për të mbajtur furçën e dhëmbëve saktë për pastrim , në një kënd afërsisht 45-shkallë , ...

Link
Kujdesi për implantin duhet të jetë i personalizuar

Interviesta

Kujdesi për implantin duhet të jetë i personalizuar

Kriens, August 2014 –  Në një intervistë , Kirsten Warrer na tregon se çfarë është e veçantë në lidhje me produktin e ri Curaprox për kujdesin ndaj implantit dhe çfarë duhet patur kujdes kur jep mësime mbi kujdesin ndaj implantit . Ms Warrer , DDS , ...

Link
SLS ose formula e butë?

BUZËQESHJE

SLS ose formula e butë?

Për egjiptianët e lashtë, kjo ishte një përzierje e uthullës dhe shtufit. Romakët thuhet se kanë përdorur guaska deti dhe në Mesjetë njerëzit përdornin hir ahu dhe karafil. Në ditët e sotme përmbajtja e pastës së ...

Link
Pasta e dhëmbëve – ndihmësja e dobishme

TEMAT

Pasta e dhëmbëve – ndihmësja e dobishme

Kushdo që ndjen një shije të çuditshme në gojë pasi lan dhëmbët e duhet të hedhë një vështrim nga afër mbi atë që është në pastën e tyre te dhëmbëve . Kjo është veçanërisht e rëndësishme në ...

Link
Furça e dhëmbëve apo molla?

BUZËQESHJE

Furça e dhëmbëve apo molla?

Siç ndodh shpesh, urtësia tradicionale e cila përdor një mollë si një zëvendësim për pastrimin, ka një grimcë të së vërtetës në të. Në fakt, ky frut ka jo vetëm vitaminën C, por ajo gjithashtu përmban shumë ...

Link
Aroma e keqe zhvillohet në gojë

TEMAT

Aroma e keqe zhvillohet në gojë

Bakteret që kontribuojnë në formimin e aromës së keqe përfshijnë Treponema denticola dhe Porphyromonas gingivalis. Miliona baktere të këtij lloji kolonizojnë gojën tonë dhe degradojnë mbetjet ushqimore të cilat ngecin në mes të dhëmbëve apo në ...

Link
Gargarë apo pështymë?

BUZËQESHJE

Gargarë apo pështymë?

Një person i shëndetshëm prodhon deri në një litër pështymë në ditë dhe kjo i mban dhëmbët dhe mukozën orale të shëndetshme. Sapo pështyma ndalon së prodhuari - për shkak të sëmundjes, ilaçeve apo moshës - ...

Link
Duke u kujdesur për implantet qëndroni të shëndetshëm

TEMAT

Duke u kujdesur për implantet qëndroni të shëndetshëm

Njerëzit të cilët kanë probleme me përtypjen dhe te folurit për shkak të humbjes së dhëmbëve dhe ata që janë ne siklet për të buzëqeshur tani mund të lehtesohen: implantet me cilësi të lartë , të bëra në mënyrë ...

Link
Kujdesi ndaj protezave do të thotë rrijte e cilësisë së jetës

TEMAT

Kujdesi ndaj protezave do të thotë rrijte e cilësisë së jetës

Ashtu si me dhëmbët natyralë substancat e dëmshme në pllakë grumbullohen gjithashtu në një protezë ku shkaktojnë inflamacion . Nën protezë mblidhen toksinat bakteriale të cilat shpesh shkaktojnë inflamacion kronik . Inflamacioni sforcon sistemin imunitar dhe mbrojtjet ...

Link
Pllakë ose membranë?

BUZËQESHJE

Pllakë ose membranë?

Vetëm disa minuta pas një pastrimi profesional, një cipë ultra e hollë fillon të zhvillohet në dhëmbët tuaj. Kjo cipë - e quajtur nga profesionistët si membrana në gojë  -  formohet kryesisht nga proteinat që janë ...

Link
Bakteret – pushtimi i gojës

TEMAT

Bakteret – pushtimi i gojës

Rreth 50 miliardë baktere banojnë në gojët e njerëzve . Llojet më të rrezikshëm janë streptokokët. Ata depozitohen në sipërfaqen e dhëmbit dhe jetojnë kryesisht me sheqer . Nga metabolizmi i tyre prodhohen acide organike që shkrijnë shtresën e fortë ...

Link
Professional footballers train in dental practice

Interviesta

Professional footballers train in dental practice

Kriens, 12.06.2014 – Për një herë, profesionistët e futbollit të FC Zurich nuk janë praktikuar në driblime dhe pasa. Një udhëtim te dentisti ishte planifikuar. Trajnimi ka ndodhur, nën mbikëqyrjen e Dr. med. dent. Kufus dhe me të drejtë, pasi higjiena orale mund ...

Link
Saliva , një ofruese e  shëndetit natyral te gojes

TEMAT

Saliva , një ofruese e shëndetit natyral te gojes

Çdo person prodhon më shumë se një litër pështymë në ditë . Ajo  është 99.4 për qind ujë dhe lubrifikon kavitetin oral  , duke na mundësuar të flurin , gëlltitjen  dhe ...

Link
Biofilm: një mik shndërrohet në armik

TEMAT

Biofilm: një mik shndërrohet në armik

Kjo shtresë mund t’ju sëmurë -në qoftë se nuk është hequr si duhet ose çorganizuar në strukturën e saj me shtresa. Para së gjithash,formohet  cipa . Ky depozitim  super i holle , i përbërë nga proteinat dhe komponentë të tjerë në ...

Link
Dentist U. P. Saxer: «Efekti Hidrodinamik është si një lumë malor»

Interviesta

Dentist U. P. Saxer: «Efekti Hidrodinamik është si një lumë malor»

Kriens, March 2011 – Së bashku me CURAPROX, Prof. Saxer tani ka zhvilluar një kokë furçe që shfrytëzon përfitimet e teknologjisë së zërit edhe më shumë. Prof. Saxer do të vazhdojë të merret me projekte kërkimore për ti bërë ...

Link
«Unë e shoh veten si një trajner»

Interviesta

«Unë e shoh veten si një trajner»

Kriens, November 2013 – Programi i trajnimit iTOP u jep specialistë të higjienës dentare aftësi të plota në profilaksi gojore të trajnuar në mënyrë individuale. Higjenistja dentare Judith Weiss, 47, nga Weggis, kantoni Luzern, sapo ka përfunduar me sukses bllok seminaresh - "me ...

Link
«Shumë thonë se kanë më pak ulçër në gojë»

Interviesta

«Shumë thonë se kanë më pak ulçër në gojë»

Kriens, 20 Shkurt 2014 - Marka zvicerane Curaprox tani ka tre pasta dhëmbësh në prodhimet e saj dhe të gjithë ato janë prodhuar në Zvicër. Çfarë ka kaq të veçantë në lidhje me këto pasta? Zhvilluesi i këtyre pastave, Dr Matthias Mütsch, sc. ...

Link
xs
sm
md
lg